EDUKACJA PRZEZ RUCH

EDUKACJA PRZEZ RUCH D. Dziamska – „WIELKANOCNE ZAJĄCE”, „WIOSENNE KWIATY”

Dzieci z grupy „Żabki” i „Poziomki” wykonały ciekawe prace plastyczne, wykorzystując elementy metody EDUKACJI PRZEZ RUCH. „Edukacja przez ruch”- to system form i metod kształcenia oraz terapii, który wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch organizmu. Człowiek rusza się, a więc przez ruch uaktywnia zmysły, dzięki którym poznaje otaczający go świat. Metoda „Edukacji przez ruch” to zbiór wielu ćwiczeń, usprawniających poszczególne funkcje organizmu. Ćwiczenia i zabawy tego systemu bazują na ruchu, angażując zintegrowane ruchy różnych części ciała prowadzą do powstania pracy plastycznej. W systemie dzieci poruszają się tak, jak proponuje ich organizm. Formami tego ruchu może być klaskanie, wyrzucanie rąk, wahanie, kołysanie się w ławce, wstawanie, siadanie, krzyżowanie nóg pod stołem, rąk na ławce, stukanie palcami, kreślenie palcami po blacie różnorodnych wzorów, wędrówka palcami po kartce, zaciskanie pięści, wyrzut pięści lub dłoni w górę lub w dół, skoki, obroty, a wszystko spontanicznie i zgodnie z potrzebą ruszania się w mniejszej lub większej przestrzeni. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia. Niebawem dzieci z pozostałych grup poznają tę metodę.