Z Kilimandżaro do Tyńca Małego

W piątek 17 marca gościem Szkoły Podstawowej w Tyńcu Małym była pani profesor Alicja Chybicka, dyrektor Kliniki Transplantacji Onkologii i Hematologii Dziecięcej - Przylądek Nadziei. Zaproszenie wypłynęło od dzieci - wolontariuszy szkolnych, którzy chętnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą we wszystkich akcjach charytatywnych na rzecz dzieci chorujących na raka. Jesienią uczniowie zbierali misie dla pacjentów Przylądka Nadziei. Co roku na zakończenie roku szkolnego Grono Pedagogiczne zwraca się z prośbą do dzieci i rodziców o nieprzynoszenie kwiatów , zamiast tego przeznaczone na ten cel pieniądze można wrzucić do puszki wolontariuszy z Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” w ten sposób społeczność szkolna wspiera małych pacjentów Kliniki Przylądek Nadziei.

Podczas ponad godzinnej wizyty, pani profesor opowiedziała o chorobach nowotworowych, czym są i jak się je leczy. Omówiła główne czynniki wywołujące raka i zasady profilaktyki. Ogromne zainteresowanie uczniów wywołały podróże pacjentów Kliniki, szczególnie te do Watykanu na spotkania z papieżami do Stanów Zjednoczonych oraz na Kilimandżaro - wyprawa która symbolizowała walkę dzieci z rakiem. Profesor Chybicka pokazała dzieciom najnowszy sprzęt chirurgiczny Da Vinci. Klinika dysponuje nowoczesnym wyposażeniem dzięki wsparciu darczyńców oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co uczestnicy spotkania zareagowali natychmiast domagając się udziału wolontariatu szkolnego w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Na koniec spotkana zanim uczestnicy zrobili sobie zdjęcie z panią profesor, Kornelia i Ewelina z klasy VI wręczyły prof. Chybickiej namalowany dla niej obraz.

Wolontariat szkolny wspiera instytucje i organizacje opiekujące się chorymi dziećmi: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Wierzbicach, Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci oraz Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Co roku uczniowie biorą udział w ponad 20 akcjach charytatywnych.

Joanna Waszkiewicz

opiekun i koordynator wolontariatu szkolnego