WYPRAWKA uczniów klas I w roku szkolnym 2020/2021

OGÓLNE INFORMACJE DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

• Zajęcia edukacyjne w ZSZP w Tyńcu Małym odbywają się w systemie dwuzmianowym – pierwsza klasa uczęszczać będzie na zajęcia na pierwszą zmianę ( przeważnie od godz. 8:00 do 12:40).

• Od września będą w naszej szkole 4 klasy pierwsze. Listy uczniów i przydział wychowawców będzie wywieszony na drzwiach szkoły od 29.06.

•Kursuje autobus szkolny ze wszystkich miejscowości z rejonu naszej szkoły ( Domasław, Księginice, Biskupice pdg.,Żerniki Mł. Racławice Wlk. Małuszów, Tyniec Mł. ) – rozkład jazdy będzie podany pod koniec sierpnia.

• W siatce obowiązujących zajęć znajduje się 18 godzin edukacji wczesnoszkolnej , 2 godziny j. angielskiego, 2 godziny religii/etyki (na wniosek rodzica).

W szkole ze względów porządkowych oraz bezpieczeństwa jest wytyczona tzw. strefa dla rodziców i uczniów – prosimy jej przestrzegać.

• Na terenie szkoły obowiązuje obuwie zamienne (na białej podeszwie).

•Na uroczystościach szkolnych obowiązuje strój galowy: dziewczynki – biała bluzka, granatowa lub czarna spódniczka, chłopcy – biała koszula, granatowe lub czarne spodnie

• Świetlica szkolna funkcjonuje od 7.00 do 17.00.

• Uczniowie mogą korzystać z zajęć świetlicowych na podstawie zgłoszenia zgodnie z obowiązującym regulaminem ( deklaracje do wypełnienia przez rodziców uczniowie otrzymują od wychowawcy w pierwszych dniach września)

• Druga przerwa, jest przerwą śniadaniową w sali z wychowawcą. Drugie śniadanie dzieci przynoszą z domu.

• Istnieje możliwość wykupienia obiadów w szkole. Umowy obiadowe do pobrania na początku września w administracji

• Na początku września dzieci otrzymują kluczyki/kody do szafek w szatni.

• Strój na zajęcia wychowania fizycznego to: biała koszulka, granatowe ( czarne) spodenki, skarpety, obuwie sportowe na miękkiej, jasnej podeszwie. Strój należy włożyć do worka.

• Na przerwach uczniowie przebywają pod stałą opieką wychowawcy lub nauczyciela dyżurującego

• Na terenie placówki ( w godzinach urzędowania) uczniom w razie potrzeby służy pomocą pielęgniarka (gabinet 156, I piętro), psycholog ( Anna Ślęczek, gabinet 159, I piętro), pedagog klas 0-3 (Anna Gidzińska, gabinet 160, I piętro).

• W szkole korzystamy z Dziennika Elektronicznego. Na początku września otrzymacie Państwo loginy do dziennika.

• Jeśli dziecko posiada opinię lub orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej prosimy o pozostawienie kopii w sekretariacie szkoły ( w celu ustalenia dodatkowych zajęć pozalekcyjnych zaleconych przez poradnię).

INFORMACJA O PODRĘCZNIKACH

We wrześniu uczniowie otrzymują darmowe podręczniki i ćwiczenia do zajęć edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Podręczniki są własnością szkoły, wypożyczone zostaną na rok każdemu dziecku. Za zniszczone lub zgubione podręczniki odpowiadają rodzice i pokrywają koszt podręcznika. Ćwiczenia będą przekazywane bez obowiązku zwrotu.
Informacja na temat podręcznika i ćwiczeń do religii będzie podana we wrześniu.

WYPRWKA DLA PIERWSZOKLASISTY:

  1. Zeszyt 16 kartkowy w wąską linię- 2 szt.
  2. Zeszyt 16 kartkowy w kratkę – 2 szt.
  3. Zeszyt czysty 60 kart.
  4. Blok techniczny mały A4 z kolorowymi kartkami – 2 szt.
  5. Blok techniczny małyA4 z białymi kartkami – 2 szt.
  6. Blok rysunkowy małyA4 z białymi kartkami – 2 szt.
  7. Wycinanka (papier kolorowy) 2 szt.
  8. Teczka papierowa z gumką – 2 szt.
  9. Nożyczki z zaokrąglonymi końcami
  10. Piórnik: 2 ołówki średniej grubości, temperówka, gumka, pióro
  11. Klej w sztyfcie – 2 szt. , w tubce - 2 szt.najlepiej Magik
  12. Farby plakatowe (12 kolorów)
  13. Farby akwarele
  14. Pastele olejowe i suche
  15. Pędzle – różnej grubości – 3 szt.
  16. Kubeczek na wodę,
  17. Plastelina – min. 12 kolorów– 1 opakowanie
  18. Flamastry
  19. Kredki w drewnianej oprawie, najlepiej Bambino
  20. Skoroszyt- nie segregator i w nim 20 koszulek
  21. Obuwie zmienne z jasną podeszwą
  22. Strój gimnastyczny – biała koszulka z krótkim rękawem, spodenki, skarpetki, worek na strój
  23. Patyczki do liczenia
  24. Małe liczydło
  25. Bibuła
  26. Strój na występy, wszystko jednobarwne ,czarne: legginsy, skarpetki, bluzka z długim rękawem

Wszystkie przybory powinny być trwale podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka. Należy włożyć je do podpisanego opakowania ( pudełko przezroczyste) i dostarczyć do klasy do 2 września 2020 r.

Lektury w kl.1.- o czasie omawiania i sposobach ( fragm., lub całość), decyduje nauczyciel:

Brzechwa dzieciom, Tuwim- Wiersze, Papuzińska- Nasza mama czarodziejka, Jaworczakowa -Jacek, Wacek i Pankracek, Milne-Kubuś Puchatek, Perrault-Bajki, Lind-Piaskowy Wilk

Drodzy Rodzice,
Kilka dobrych rad, przed rozpoczęciem nauki w szkole:

  1. Podstawą jest pozytywne nastawienie. Szkołę należy przedstawiać jako ciekawe miejsce nauki , różnorodnych wydarzeń urozmaicających życie szkolne, relacji koleżeńskich z nowo poznanymi dziećmi. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy.
  2. Zadaniem rodziców jest odpowiednie przygotowanie pociechy do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia - podział na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać, zorganizuje dziecku i rodzicom czas.
  3. Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Na początek pozwólmy mu np. zdecydować w co chce się ubrać czy co chciałoby robić po lekcjach. Ważne jest również to, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi sam potrafi dać sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne. Dla dziecka stanowią one wyzwania. Ich realizacja buduje wiarę w siebie.
  4. Aby zapał pierwszoklasistów nie minął szybko należy wspierać dziecko w odrabianiu prac domowych, wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Warto także pamiętać o tym, żeby oczekiwania rodziców szły w parze z możliwościami dziecka.
  5. Nie obciążajmy dziecka nadmierną ilością zajęć pozalekcyjnych – pamiętajmy o tym, że siedmiolatek, który sam organizuje sobie czas wolny też się twórczo rozwija. Dzieci przeciążone aktywnościami nie są szczęśliwe i radosne.

Pedagog klas 0-3

Anna Gidzińska