Warsztaty o wodzie

Przedstawiamy Państwu krótką relację z warsztatów o wodzie, które odbyły się tuż przed świętami Wielkanocnymi 24 marca 2016 r.

Było to ostatnie już spotkanie z zerówką, niebawem będziemy przyjeżdżać do starszych klas.

Temat warsztatów był chyba najprzyjemniejszy ze wszystkich ;). Dzieci poznały znaczenie wody dla organizmów żywych, zasadziły swoje własne roślinki - dzięki temu wiedzą, że roślina bez wody nawet nie wykiełkuje, ale również poprzez jej pielęgnowanie nauczyły się systematyczności, opiekuńczości i odpowiedzialności. Dowiedziały się jak wielką część istniejącego świata stanowi woda. Podczas eksperymentów poznały jej właściwości - przede wszystkim jak świetnym jest rozpuszczalnikiem. Największym zaskoczeniem dla dzieci było poznanie jak duża ilość cukru może być rozpuszczona w wodzie, a wcale nie będzie tego widać. Doświadczenie to miało na celu uświadomienie jak ogromne ilości cukru dodawane są do najpopularniejszych napojów oraz, że dodaje się do nich również różne substancje chemiczne żeby zniwelować zbyt słodki smak i móc dodać jego jeszcze większą ilość (cukier uzależnia, im więcej go zjadamy, tym większą czujemy na niego chęć). Ponadto odpowiadały na pytania typu: co piją wasze domowe zwierzątka, dlaczego nie podajecie im słodkich napojów, co stałoby się z rośliną podlaną Coca Colą?